
Wynikający z upowszechnienia dostępu do internetu dynamiczny rozwój rynku zakładów bukmacherskich sprawił, że w wielu krajach wprowadzono przepisy regulujące organizację zakładów wzajemnych. Nie inaczej jest również w Polsce.
Podstawą prawną działalności bukmacherskiej w naszym kraju jest Ustawa z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych, zwana zwykle potocznie "ustawą hazardową". To w niej zapisano m.in. warunki, jakie muszą spełnić legalni bukmacherzy internetowi w Polsce, aby ich działalność była zgodna z prawem. Ustawa była już kilkukrotnie nowelizowana i za każdym razem warunki prawne prowadzenia biznesu bukmacherskiego ulegały zmianie.
[sc name="Fortuna"]Ustawa hazardowa w Polsce
Zgodnie z ustawą wszyscy legalni bukmacherzy internetowi w Polsce muszą posiadać zezwolenie na prowadzenie działalności w tym zakresie wydane przez Ministerstwo Finansów. Przepisy określają dla firm szczegółowo konieczność posiadania minimum 2 milionów złotych kapitału zakładowego. Postawienie tych dość wysokich wymagań pieniężnych nie jest szczególnie zaskakujące, biorąc pod uwagę, że bukmacher musi posiadać zabezpieczenie finansowe wypłat dla graczy.
Przed wprowadzeniem nowych przepisów "ustawy hazardowej" w Polsce działało wiele zagranicznych firm, w tym światowych potentatów na rynku zakładów wzajemnych, ale zmiany prawne doprowadziły do wycofania się większości z nich z naszego rynku. Wiązało się to z nowymi zasadami podatkowymi. W art. 74 ustawy znajduje się wyliczenie poszczególnych rodzajów gier z podaniem stawki podatku. I tak, stawka w przypadku zakładów bukmacherskich w najpopularniejszej znanej formie, czyli bukmacherskich wynosi 12 %.
Płatnikiem podatku, zgodnie z ustawą, jest firma organizująca zakłady, ale podatek od gier hazardowych ma charakter pośredni, czyli nie jest wpłacany bezpośrednio do uprawnionego do jego poboru urzędu, a wliczany w cenę usługi.
De facto więc bukmacher pobiera go od gracza w momencie zawierania zakładu, by następnie zapłacić go państwu. To dlatego wysokość ewentualnej wygranej w zakładach liczona jest od 88, a nie 100 % wniesionego wkładu.
Dodatkowo, w przypadku jednorazowych wygranych w kwocie powyżej 2 280 zł wygrana podlega jeszcze podatkowi w wysokości 10 %. Podatki są dochodem skarbu Państwa, muszą więc być płacone w Polsce, a zatem tylko firmy zarejestrowane w naszym kraju mają prawo prowadzić działalność bukmacherską w zgodzie z przepisami.
[sc name="STS"]Bukmacherzy w Polsce
Po zmianach regulacji prawnych legalni bukmacherzy internetowi w Polsce to tylko ci, których znajdziemy w internecie pod adresami w krajowej domenie (.pl). Co więcej, od niedawna Ministerstwo Finansów blokuje strony internetowe zagranicznych bukmacherów, którzy nie posiadają zezwoleń na organizację zakładów w Polsce i prowadzi ich rejestr. Jest on dostępny pod adresem hazard.mf.gov.pl. Warto się z nim zapoznać przed rozpoczęciem grania, gdy mamy wątpliwości czy dana firma działa w Polsce legalnie. Uczestnictwo w nielegalnych zakładach jest bowiem karalne.
Lista legalnych bukmacherów
Aktualnie ważne zezwolenie na organizowanie zakładów wzajemnych w internecie ma w Polsce 17 podmiotów, ale to nie znaczy, że wszystkie już oferują swoje usługi graczom.
Według stanu na czerwiec 2019 roku gracze w naszym kraju mogą "obstawiać" online w 10 różnych firmach bukmacherskich. Ich aktualny wykaz przedstawia się następująco: - Betclic, - Betfan, - Etoto, - Forbet, - Fortuna, - LV Bet, - Milenium, - PZBuk, - STS, - Totalbet, - Totolotek.
W najbliższym czasie możliwość typowania wyników przez internet uruchomi firma Betclic. Licencje otrzymało już 6 kolejnych firm, które jednak jeszcze nie mają stron internetowych i nie wprowadziły oferty prowadzenia zakładów internetowych. Są to: BestBet, eWinner, OKBet, Traf - Zakłady Wzajemne, Typiko, a także znany graczom z punktów naziemnych Superbet.
Warto pamiętać, że aby móc zawierać zakłady u legalnych bukmacherów internetowych w Polsce, należy spełniać minimalne warunki, które także są wymogami przepisów prawa. Ustawodawca określił, że grać mogą tylko osoby pełnoletnie i wyłącznie takie, których tożsamość zweryfikuje bukmacher przy rejestracji.
Stąd bierze się konieczność przesłania skanu lub zdjęcia dowodu tożsamości, na podstawie którego firma organizująca zakłady dowiaduje się, z kim ma do czynienia.
[sc name="Totolotek"]Komentarze (0)
Skomentuj