Czym są zakłady bukmacherskie?

Zakład bukmacherski to krótko mówiąc umowa zawierana pomiędzy bukmacherem a klientem o zawarcie zakładu na dane wydarzenie, najczęściej sportowe, chociaż zdarzają się zakłady na wydarzenia z życia społecznego lub politycznego.

Legalni bukmacherzy, w zamian za zapłaconą kwotę, zwana stawką, umożliwia wygranie kwoty pieniężnej, która równa jest pomnożeniu danej stawki przez kurs na dane zdarzenie. Przykładem może być mecz między drużyną 1 i drużyną 2, gdzie kurs na zwycięstwo drużyny 1 jest równy 2.00, zwycięstwo drużyny 2- 3.50, a kurs na remis to 2.50. Jeśli postawimy 100 złotych na zwycięstwo drużyny 1 i ta drużyna zwycięży, wtedy wygrywamy 200 złotych czyli na czysto po odjęciu stawki zarabiamy 100 złotych.

Analogicznie jeśli postawimy na zwycięstwo drużyny nr 2 i ta drużyna wygra mecz, wtedy wygrywamy 350 złotych czyli po odjęciu stawki zarabiamy “na czysto” 250 złotych. Oczywiście jeśli nasz drużyna przegra lub zremisuje w przypadku tego zakładu, wówczas oczywiście tracimy postawioną stawkę. Jest to po prostu jedna z wielu form hazardu.

Darmowy zakład, zakład bez ryzyka i bonus na start - graj na www.eFortuna.pl
Odbierz bonus w Fortunie

Jak obliczyć wysokość przewidywanej wygranej?

Im mniejsze prawdopodobieństwo, że cos się wydarzy, tym wyższy kurs na dane zdarzenie. Oczywistym jest, że gdy postawimy na wygranie Mistrzostw Świata w piłce nożnej przez polską drużynę, za postawiona stawkę otrzymamy znacznie więcej pieniędzy, niż gdybyśmy postawili, że zwycięży Brazylia lub Argentyna. Oczywiście zdarzają się tzw. cuda jak na przykład odrobienie przez Romę strat w drugim meczu z Barceloną w półfinale Ligi Mistrzów i ich awans do finału lub zwycięstwo Grecji na Mistrzostwach Europy w 2014 roku, ale są to sytuacje niecodzienne. Dlatego lepiej kierować się zdrowym rozsądkiem, zwłaszcza, że chodzi tu o nasze pieniądze.

Zakłady można stawiać jako pojedyncze lub wielokrotne (od angielskiego accumulator). Jeśli postawimy więcej niż jedno zdarzenie, wtedy każdy kurs się mnoży po kolei przez resztę kursów na kuponie, a następnie całkowity kurs mnoży się przez stawkę:

Kurs 1 – 2.00
Kurs 2- 3.00
Kurs 3- 4.00
Stawka 100 zł

Mnożymy kursy następująco: (Kurs 1 x Kurs 2 x Kurs 3) x Stawka= Kwota, którą możemy wygrać. W podanym przykładzie wygląda to następująco: (2 x 3 x 4) x 100= 24 (kurs całkowity) x 100 (stawka)= 2400 zł (kwota przewidywanej wygranej).

Im więcej wydarzeń na kuponie (tzw. betslipie) tym większa wygrana, ale oczywiście zmniejsza się prawdopodobieństwo wygranej.

Darmowy zakład i bonus powitalny na start - graj na www.sts.pl
Odbierz bonus w STS

Rodzaje zakładów bukmacherskich

Najczęściej zakłady bukmacherskie są stawiane na zdarzenia w piłce nożnej, więc na nich się głównie skupimy.

Kursy meczowe 1X2 – najpopularniejsze zakłady dla wydarzeń sportowych, które mogą zakończyć się remisem. Stawiamy na wygraną gospodarzy (1), remis (X) lub zwycięstwo gości. Dla dyscyplin bez remisu np. tenis, stosuje się oznaczenie 12.

Under/Over – nic innego jak zakłady poniżej/powyżej. Obstawiamy czy będzie więcej czy mniej bramek, rożnych, kartek, setów (tenis lub siatkówka) od podanej liczby przez bukmachera np. stawiamy under 2.5 gola czyli w meczu nie może paść więcej niż 2 bramki, aby zakład zaliczony jako wygrany.

Podwójna szansa – podobny zakład jak 1X2 ale w tym wypadku stawiamy na 1X- zwycięstwo lub remis gospodarzy, X2- zwycięstwo lub remis gości lub 12- zwycięstwo gości lub gospodarzy (w przypadku remisu zakład jest przegrany). Kursy są jednak dużo niższe niż w przypadku zwykłych 1X2, gdyż oczywiście zwiększa się prawdopodobieństwo wygranej.

BTTS – zakład na strzelenie bramek przez obie drużyny. W tym przypadku jeśli obie drużyny zdobędą bramkę, zakład jest uznany jako wygrany niezależnie od wyniku.

BTTS and Win – w tym zakładzie typujemy zwycięzcę (lub remis) oraz to, że obie drużyny strzelą bramkę. Kursy na te wydarzenia są dość wysokie, co nie dziwi, gdyż w meczu muszą paść co najmniej 3 bramki aby zakład był wygrany (lub dwie w przypadku remisu)

Goalscorer – typowanie strzelca pierwszej bramki lub jakiejkolwiek bramki w meczu

Oprócz tego można obstawiać takie zakłady jak np. czas strzelenia pierwszej bramki, zwycięzca pierwszej lub drugiej połowy, czy dany zawodnik otrzyma kartkę lub dokładny wynik meczu.
Należy jednak ciągle pamiętać, że obstawianie meczy to hazard, gdzie owszem, można zarobić naprawdę duże pieniądze, ale można również stracić. Warto spróbować swoich sił jeśli interesujemy się sportem i chcielibyśmy poczuć trochę adrenaliny, jednakże nie należy traktowa bukmacherki jako podstawowego źródła utrzymania…przynajmniej nie na samym początku.

Darmowy zakład, zakład bez ryzyka i bonus na start - graj na www.eFortuna.pl
Odbierz bonus w Fortunie

Tagged With :

Dodaj komentarz