Identyfikator cyfrowy (Digital ID): nowy standard bezpieczeństwa online

Autor: Nikodem 0


Konsorcjum World Wide Web Consortium (W3C), czyli wiodąca na świecie organizacja zajmująca się standardami internetowymi, oraz FIDO Alliance (konsorcjum branżowe zajmujące się standardami uwierzytelniania na różnych urządzeniach) zatwierdziły Digital ID jako nowy standard uwierzytelniania i logowania w Internecie.

Digital ID, skrót od „identyfikator cyfrowy”, to specjalny projekt definiujący cały standard oraz interfejs API do interakcji między Internetem, przeglądarkami i urządzeniami bezpieczeństwa biometrycznego. Dzięki tej technologii użytkownicy będą mogli uwierzytelnić się na dowolnym typie witryny internetowej, która prosi o podanie loginu i hasła (sieci społecznościowe, banki, konta e-mail, sklepy internetowe, kasyna online jak vulkan-bet.pl itp.). Po prostu podają wtedy swój odcisk palca do włączonego urządzenia, które może być urządzeniem peryferyjnym USB podłączonym do komputera.

Digital ID jest już obsługiwany częściowo przez najnowsze systemy operacyjne oraz główne przeglądarki internetowe, w tym Microsoft Edge. Kolejny standard wchodzący w skład Digital ID jest już obsługiwany przez Androida od wersji 7, w sumie przez około miliard urządzeń, które mają już możliwość dostępu do usług online bez konieczności używania haseł (pod warunkiem posiadania czytnika biometrycznego).

Digital ID, oprócz ułatwienia uwierzytelniania w usługach internetowych, zniesienia używania haseł (i konieczności ich zapamiętywania), będzie również sprzyjał bezpieczeństwu, gdyż system taki jest odporny całkowicie na wycieki danych i ataki phishingowe. W przyszłości powinniśmy zobaczyć masę produktów, które trafią na rynek, takich jak klucze uwierzytelniania biometrycznego USB, a także klawiatury do komputerów PC i notebooków z touchpadami kompatybilnymi z nową technologią.

Jak_to_może_działać_w_praktyce?">Jak to może działać w praktyce?

Digital ID to certyfikat cyfrowy, który może mieć też postać przechowywaną w chmurze, dostępną na życzenie. Dzięki temu użytkownik nie musi się martwić o korzystanie z fizycznych nośników, będąc w stanie uzyskać do niego dostęp z dowolnego autoryzowanego komputera. Korzystanie z certyfikatu jest autoryzowane poprzez aplikację zainstalowaną na smartfonie, w której można również przeglądać historię użytkowania.

Certyfikat cyfrowy w chmurze jest ważny przez 5 lat.

Digital ID może wymagać corocznej aktualizacji, na życzenie użytkownika.

Certyfikat cyfrowy w chmurze działa na wszystkich urządzeniach mobilnych.

Dzięki Digital ID możliwe jest śledzenie podpisów złożonych za pomocą Twojego certyfikatu i weryfikacja wszystkich powiązanych z nim urządzeń mobilnych.

Możesz_zsynchronizować_swój_certyfikat_w_chmurze_na_wielu_urządzeniach">Możesz zsynchronizować swój certyfikat w chmurze na wielu urządzeniach

Możesz zsynchronizować swój certyfikat cyfrowy na różnych urządzeniach mobilnych i komputerach zgodnie z potrzebami. Nowy standard gwarantuje bezpieczeństwo Twojego certyfikatu cyfrowego w chmurze. Jego projekt gwarantuje też bezpieczeństwo Twojego certyfikatu w chmurze poprzez jego przechowywanie w centrum danych o wysokich standardach bezpieczeństwa. Zezwalasz także na korzystanie z Twojego certyfikatu w chmurze z dowolnego miejsca na świecie. 

Autoryzujesz korzystanie z certyfikatu cyfrowego z dowolnego miejsca, w prosty i szybki sposób, za pomocą urządzenia mobilnego, bez konieczności korzystania z nośników fizycznych. Tak samo podpisujesz dokumenty z dowolnego miejsca świata. Możesz podpisywać dokumenty w formacie PDF za pośrednictwem aplikacji i udostępniać je komu tylko chcesz, bez konieczności korzystania z komputera.

Jak_działa_Digital_ID?">Jak działa Digital ID?

Aby korzystać z certyfikatu Digital ID, konieczne jest zainstalowanie aplikacji Digital ID na urządzeniu mobilnym oraz programu Digital ID Desktop na komputerze. Gdy spróbujesz użyć certyfikatu Digital ID ze swojego komputera, otrzymasz powiadomienie na skojarzonym urządzeniu mobilnym. Po prostu autoryzuj użycie, podając hasło PIN i to wszystko! Oczywiście do tego celu niezbędne będzie urządzenie wykorzystujące techniki biometryczne do identyfikacji użytkownika, jak podaliśmy na wstępie.

Biometria:_jak_wybrać_idealną_ochronę">Biometria: jak wybrać idealną ochronę

Rozpoznawanie twarzy, odcisk palca i kod PIN to kilka sposobów na zwiększenie bezpieczeństwa telefonu. Jeśli chodzi o ochronę, hasła są bramą do zabezpieczenia smartfona i poza zasięgiem osób trzecich. Hasła pomagają w przypadku kradzieży i kradzieży oraz uniemożliwiają osobom nieupoważnionym dostęp do danych, takich jak książka telefoniczna, sieci społecznościowe i aplikacje finansowe.

Ale to jest niewystarczające w dzisiejszych czasach. Dlatego właśnie powstał standard Digital ID. Obecnie producenci telefonów komórkowych poza tradycyjnymi sposobami wprowadzania haseł zainwestowali w różne rodzaje zabezpieczeń biometrycznych, takie jak rozpoznawanie twarzy i skanowanie tęczówki oka. Przy tak wielu dostępnych opcjach wielu użytkowników może mieć wątpliwości co do najlepszego sposobu ochrony swojego urządzenia. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących głównych rodzajów danych biometrycznych.

Jak_działa_czytnik_linii_papilarnych_w_telefonie_komórkowym?">Jak działa czytnik linii papilarnych w telefonie komórkowym?

Kilka lat temu pojawił się czytnik linii papilarnych w telefonie komórkowym jako bardziej praktyczny sposób na przechowywanie informacji i odblokowywanie smartfonów. W końcu pozycjonowanie jednego z palców czujnika jest znacznie łatwiejsze niż rysowanie wzorów na ekranie czy wpisywanie haseł numerycznych. Z biegiem czasu pojawiły się inne technologie biometryczne do tego samego celu, takie jak czytnik tęczówki oka. 

Co_to_jest_czytnik_linii_papilarnych">Co to jest czytnik linii papilarnych

Jak widzieliśmy w niezliczonych filmach i serialach kryminalnych, żadne dwie osoby nie mają tego samego odcisku palca, tych linii palców. Każdy z nich ma unikalny wzór, dlatego odciski palców są wykorzystywane jako forma identyfikacji w wielu dokumentach, takich jak np. dowód osobisty czy paszport.

I właśnie dlatego skanery linii papilarnych trafiły do smartfonów. Wzorce numeryczne i hasła, nawet jeśli są skomplikowane, można wykryć przez obserwację lub nawet przez znaki na ekranach. Z czytnikiem linii papilarnych, przynajmniej teoretycznie, tylko osoby z rozpoznanymi odciskami palców miały dostęp do funkcji telefonu. I dlatego właśnie standard Digital ID opiera się na biometrii, a ściślej rzecz biorąc na odczytywaniu odcisków palca.Kategoria: Główna
Tagi:
Udostępnij:

Komentarze (0)

Skomentuj

EuroBasket 2022. Polska pokonała mistrzów Europy
Anderson Silva chce rozegrać jeszcze jedną walkę w UFC
Czym jest i jak działa identyfikator cyfrowy Digital ID?

Copyright © Typuje.pl 2006 - 2021 • KontaktReklamaO nasRegulaminPolityka prywatności

Mecze na żywoTYPERSI.PL

UWAGA! Serwis Typuje.pl ma charakter informacyjny i rozrywkowy, nie nakłaniamy i nie zachęcamy do uprawiania hazardu. U nas zabawa jest za darmo. Z serwisu korzystasz na własną odpowiedzialność i ryzyko.

+18 Hazard może uzależniać. Graj odpowiedzialnie. Serwis przeznaczony TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Zakłady bukmacherskie nieodłącznie związane są w ryzykiem. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia skontaktuj się z serwisami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego.

 

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne. Zezwolenie MF nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565

Milenium Zakłady Bukmacherskie - zezwolenie MF nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599

Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. - zezwolenie nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12

TOTOLOTEK S.A. - zezwolenie nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485

E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17

ForBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.10.2016

LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.9.2016.EQK

Cherry Online Polska Sp. z o.o. - zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017

BEM Operations Limited - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017

;