Czy obstawianie meczy jest legalne?

Autor: Jakub Maksimowicz 0


Wydarzenia sportowe gromadzą rzeszę fanów i to nie tylko w przypadku piłki nożnej. Kwestią czasu było to, że ktoś będzie chciał się na tym wzbogacić i z czasem bukmacherka zaczęła nabierać coraz większego rozmachu. Zaczęło powstawać coraz więcej firm, które udostępniają grającym możliwość zainwestowania swoich pieniędzy poprzez typowanie. Jednak czy cały ten proceder jest legalny?

Bukmacherka i jej legalność

Początku bukmacherki nie można zaliczyć do legalnego procederu. W starożytności ciężko było mówić o jakiejkolwiek legalności. Były to zakłady zawierane pomiędzy dwoma zainteresowanymi osobami (na podobnej zasadzie wygląda w dzisiejszych czasach zakład z kolegą), jednakże żadne historyczne źródło nie podaje konkretnej daty i informacji na ten temat. Podobnie miała się sytuacja z pierwszym udokumentowanym zakładem, który oczywiście też nie był oficjalny. Pod koniec XIX wieku, czyli wtedy kiedy zostały przyjęte pierwsze zakłady bukmacherskie, które przyjmowali dziennikarze, legalność wielu biznesów stała pod wielkim znakiem zapytania, to samo tyczyło się zakładów bukmacherskich. Dziennikarze pozwalali typować spotkania piłki nożnej, ale sami ustalali kursy, a o odprowadzeniu podatków nie było mowy. Dziś wszystko inaczej wygląda. Profesjonalni bukmacherzy, tacy jak Fortuna, pozwalają nam "puszczać kupony" na szeroką gamę wydarzeń i odprowadzają od tego podatek. Wygrane powyżej 2280 zł zostają opodatkowane na 10%, które odciągają nam od naszej ewentualnej wygranej. Ustawa nakładająca wzmożoną kontrolę na spółki hazardowe weszła w życie w 2017 roku i miała na celu ograniczenie dostępu do gier hazardowych w internecie, ponieważ aż 67% Polaków korzysta z oferty gier losowych na pieniądze (czyli ponad połowa obywateli są aktywnymi graczami lub grali). Wiele firm bukmacherskich oraz spółek hazardowych daje nam do wglądu dokument poświadczający o ich legalności.

Nielegalne czyny typujących

Oczywiście nawet w dzisiejszych czasach dochodzi do nielegalnych czynów, ale ze strony grających. Gra u bukmachera jest dla osób pełnoletnich, ale wiele młodocianych osób próbuje ten przepis ominąć grając na np.: za pośrednictwem starszych kolegów lub na dowodach tożsamości rodziców (w przypadku grania online). Bukmacher może przeprowadzić kontrolę jedynie w punkcie i to nie zawsze się sprawdza, ale w przypadku aplikacji mobilnej lub strony internetowej nie sposób sprawdzić czy grający to tak naprawdę osoba z dowodu tożsamości. Jedynym sposobem na kontrolę takiej osoby jest przesłanie zdjęcia dowodu osobistego lub innego dokumentu tożsamości. Oczywiście są ludzie bardziej chciwi i przeszkadza im to, że stracą 10% ze swojej wygranej. Na to też znaleźli sposób. Wielu graczy próbuje ominąć opodatkowanie wygranej poprzez granie na stronach bukmacherów zarejestrowanych w innych państwach mimo, że te są blokowane przez dostawców internetu. Przepisy w niektórych państwach pozwalają grać bez opodatkowania wygranych w zakładach bukmacherskich, lecz w naszym kraju jest to nielegalne i tym samym grający u zagranicznych bukmacherów łamią polskie prawo. Oczywiście łamanie polskiego prawa może nieść za sobą konsekwencje w postaci kontroli Urzędu Skarbowego (tak jak w przypadku kryptowalut). 

Legalni bukmacherzy w Polsce

Legalnych bukmacherów w Polsce jest sporo. Każdy z nich ma unikalną ofertę przyciągając do siebie graczy, a ci rzadko rezygnują z usług wybranego bukmachera. Przykładowymi legalnymi, polskimi firmami bukmacherskimi są:

 1. Fortuna
 2. forBET
 3. eWinner
 4. Superbet
 5. TOTALbet
 6. PZBUK
 7. LVBet
 8. Noblebet
 9. Totolotek
 10. BETFAN
 11. eTOTO

Wyżej wymienieni bukmacherzy cieszą się największą popularnością spośród wszystkich polskich bukmacherów. 
 Legalność danego bukmachera możesz sprawdzić na stronie www.hazard.mf.gov.pl.

Przypominamy, typowanie jest tylko dla osób pełnoletnich i nie zachęcamy nieletnich do brania udziału w typowaniu.Komentarze (0)

Skomentuj

Kаsуnа onlіnе w Polsce - lista od M. Rabszskiego
Co to jest BTTS?
Dlaczego warto skorzystać z oferty Superbet?

Copyright © Typuje.pl 2006 - 2021 • KontaktReklamaO nasRegulaminPolityka prywatności

Mecze na żywoTYPERSI.PL

UWAGA! Serwis Typuje.pl ma charakter informacyjny i rozrywkowy, nie nakłaniamy i nie zachęcamy do uprawiania hazardu. U nas zabawa jest za darmo. Z serwisu korzystasz na własną odpowiedzialność i ryzyko.

+18 Hazard może uzależniać. Graj odpowiedzialnie. Serwis przeznaczony TYLKO dla osób które skończyły 18 lat. Zakłady bukmacherskie nieodłącznie związane są w ryzykiem. Jeśli zauważyłeś u siebie objawy uzależnienia skontaktuj się z serwisami oferującymi pomoc w wyjściu z nałogu hazardowego.

 

Fortuna online zakłady bukmacherskie sp. z o.o. - legalny bukmacher działający w Polsce na podstawie zezwolenia na urządzanie zakładów wzajemnych. Graj rozważnie, hazard może uzależniać. Za udział w nielegalnych grach hazardowych grożą konsekwencję prawne. Zezwolenie MF nr SC/12/7251/10/WKC/11-12/5565

Milenium Zakłady Bukmacherskie - zezwolenie MF nr SC/12/7251/17-7/ARP/BMB/2011/BMI9-10599

Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Sp. z o.o. - zezwolenie nr SC/12/7251/11-6/KLE/2011/5540/12

TOTOLOTEK S.A. - zezwolenie nr AG/9/7251/8/LBU/2012/2013/RD61485

E-TOTO Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr AG9(RG3)/7251/15/KLE/2013/17

ForBET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.10.2016

LV BET Zakłady Bukmacherskie Sp. z o.o. - zezwolenie nr PS4.6831.9.2016.EQK

Cherry Online Polska Sp. z o.o. - zezwolenie z dnia 28 czerwca 2018 r. nr PS4.6831.26.2017

BEM Operations Limited - zezwolenie z dnia 26 września 2018 r. nr PS4.6831.11.2017

;