Czy jedzenie i picie pomaga nam zasnąć?

Autor: Nikodem 0


Są takie rzeczy jak choćby gry hazardowe online za darmo, których naturę doskonale wiemy. Z wieloma niestety rzeczami jest też tak, że panują wokół nich mity. Kto z nas w dzieciństwie nie słyszał o wydłubaniu oka łyżeczką z herbaty? Od lat panują także pewne mity dotyczące tego, czy jak coś zjemy lub wypijemy, to pomoże nam to w zaśnięciu. Postanowiliśmy się nieco temu przyjrzeć.

Problemy ze snem

Coraz więcej osób twierdzi, że miewa problemy ze snem. Jest to spory kłopot, gdyż przecież nieregularny sen, jego brak są powodem problemów zdrowotnych, psychicznych, zmęczenia, braku koncentracji, obniżenia naszych zdolności. Od lat istnieje wiele popularnych przekonań na temat żywności i napojów, które mają rzekomo pomóc nam w zaśnięciu lub dobrze się wyspać. Oczywiście większość z nich nie ma żadnego związku z nauką. Jak zatem to wygląda w rzeczywistości?

Ciekawe pomysły i ich zastosowanie w praktyce

Wiele osób może sobie z tego nie zdawać sprawy, jednak nasza dieta może mieć mniejszy lub większy wpływ na hormon snu, jakim jest melatonina. Świetnym tego przykładem jest choćby żywność bogata w niezbędny aminokwas tryptofan, gdyż to on właśnie odpowiada za zwiększoną produkcję melatoniny. Dodatkowo niektóre witaminy i minerały, do których zaliczamy witaminę D, magnez i cynk, mogą pomóc nam w zasypianiu. Jak to zatem wygląda z niektórymi produktami?

Ciepłe mleko: w latach 70. XX wieku przeprowadzono badania, które sugerowały, że szklanka ciepłego mleka przed snem może pomóc nam w zaśnięciu, jak i również może poprawić jakość snu. Badania te w owym czasie przeprowadzono jednak w małej grupie i od tego czasu za bardzo nie powtórzono tego badania. Choć wiadome jest, że picie mleka zwiększa poziom melatoniny, to jednak nie ma wystarczających dowodów na poparcie twierdzenia, że ??szklanka ciepłego mleka zdecydowanie sprawi, że szybciej zaśniemy.

Tłuste ryby: warto wprowadzać do jadłospisu jak najwięcej tłustych ryb, zwłaszcza łososia czy śledzia. Tłuste ryby to przecież zdrowe tłuszcze, które poprawiają sen u dzieci, jak i również biorą udział w uwalnianiu serotoniny. Jest ona odpowiedzialna między innymi za cykl snu i czuwania, przez co możemy liczyć na lepszy sen. Inaczej nieco wygląda sytuacja z ostrygami. Te co prawda zawierają w cynk mający korzystny wpływ na sen, jednak spożywanie ostryg wieczorem, na noc nie będzie dobrym pomysłem.

Wiśnie: kilka badań udowodniło to, że wiśnie poprawiają jakość snu u osób starszych. Odpowiedzialne są bowiem za zdolność zwiększania poziomu melatoniny, jak i również mają w sobie magnez, który może poprawić jakość snu.

Herbaty ziołowe: wiele się mówi o tym, że mieszanki ziołowe są w stanie poprawiać sen. Stosowany jest bowiem kozłek lekarski wspomagający sen, zielona herbata bezkofeinowa. Wiele osób mówi jednak, że takie herbaty pomagają się zrelaksować, jednak nie mają zbyt dużego wpływu na poprawę snu.

Alkohol: dla jednych alkohol jest dobrym rozwiązaniem, kiedy nie mogą zasnąć. Ma to jednak tylko połowiczny sukces. Może on bowiem wywoływać uczucie odprężenia i senności. Jednak spożywanie alkoholu ma często wręcz odwrotny skutek: jakość i czas snu zostają pogorszone. Sporo osób wstaje wcześnie po alkoholu, budzi się w nocy i ma problemy z zaśnięciem.

Jak zatem widać, większość pomysłów na lepszy sen czy szybsze zasypianie należy traktować z przymrużeniem oka. Najważniejsza jest rutyna, zasypianie i wstawanie o regularnych godzinach, unikanie niebieskiego światła nocą.



Kategoria: Główna
Tagi:
Udostępnij:

Komentarze (0)

Skomentuj

Wszystko, co musisz wiedzieć, aby grać w europejską ruletkę w Betinia casino
Obstawianie piłki nożnej: Poznaj rolę sędziów
Najnowsze Trendy: Ewolucja Najlepszych Kasyn Online na Polskim Rynku
;