Autor: Jan Mazurkiewicz 0


Spędzamy coraz więcej czasu przed ekranami komputerów i smartfonów. Począwszy od nauki i pracy zdalnej, po rozmowy wideo z najbliższymi i oglądanie ulubionych seriali. Czy można efektywnie zarządzać czasem spędzanym w sieci i zminimalizować negatywne skutki długotrwałego patrzenia w monitor? Bóle głowy i wrażenie suchych oczu to pierwsze sygnały świadczące o tym, że należy zrobić sobie przerwę od spoglądania w ekran. 

Osoby pracujące z domu doświadczają trudności ze zmniejszenia czasu spędzanego przy komputerze. Co więcej, Internet stał się bramą do utrzymywania więzi społecznych, robienia zakupów czy dostarczania sobie rozrywki, bez względu na to, czy jest to słuchanie ulubionej muzyki, czy obstawianie meczów ulubionej drużyny u bukmachera.

Sprawdź, ile czasu spędzasz przed ekranem

Aplikacje mierzące czas spędzany przed ekranem (np. RescueTime, Screen Time) pozwalają śledzić nie tylko jak długo, ale także, w jakim celu korzysta się z komputera lub smartfona. Dzięki późniejszej analizie wyników, można zacząć dostrzegać pewne obszary, w których należy zacząć wprowadzać zmiany. Dobrym przykładem są źle wykorzystywane przerwy w pracy, podczas których przegląda się media społecznościowe lub ogląda śmieszne filmiki. 

Czas spędzany przed ekranem nie zawsze służy większej sprawie, jak praca czy nauka. Bezmyślne przewijanie wiadomości, zdjęć dodawanych przez znajomych lub portali plotkarskich przynosi znacznie mniejszą wartość niż aktywności, które można by było wykonać w tym samym czasie, wliczając w to odpoczynek lub rozmowę z bliską osobą. Warto ustalić priorytety i skrócić czas spędzany online, na tyle, na ile pozwalają obowiązki. 

Wyłącz powiadomienia

Znane wszystkim dźwięki powiadomień, wibracje telefonu lub czerwone cyferki pokazujące ilość nieodczytanych wiadomości, mogą skutecznie przeszkodzić w każdej wykonywanej czynności - od pracy przez czytanie książki po rozmowę ze znajomymi. Chwila, jaką trzeba poświęcić na spojrzenie na ekran i sprawdzenie komunikatu może skutecznie zdekoncentrować, nawet jeżeli otrzymana wiadomość to niechciana oferta reklamowa.

Wyłączenie powiadomień eliminuje instynktowne przerywanie pracy i spoglądanie w ekran. Dźwięki i wibracje można wyciszyć całkowicie lub tylko dla wybranych aplikacji. Przydatna staje się również funkcja „nie przeszkadzać”, która pozwala na otrzymywanie wiadomości wyłącznie od określonej grupy osób oraz tryb samolotowy.

Ogranicz media społecznościowe 

Według wielu ekspertów, nadmierne korzystanie z mediów społecznościowych powoduje lęk i depresję. Są one zaprojektowane tak, aby uzależniać i wydłużać czas spędzany przed ekranem. Ogranicz swoją aktywność w mediach społecznościowych. Najprościej odinstalować aplikacje ze swojego telefonu i włączyć rozszerzenia przeglądarki na komputerze blokujące strony typu Facebook czy Instagram. Zaoszczędzony czas możesz przeznaczyć na rozwijanie swoich pasji, spotkania z rodziną i znajomymi oraz … odpoczynek.


Kategoria: Główna
Tagi:
Udostępnij:

Komentarze (0)

Skomentuj

Na co zwrócić szczególną uwagę przy typowaniu meczy?
Zmienność automatu - kluczowa wartość określająca Twoje szanse na wygraną i wypłaty w Sportaza casino
Odkrywanie kodu: Zrozumienie czynników niekonwencjonalnych w zakładach sportowych
;